ROVATOK

2024. márc. 28, Cs
Gedeon, Johanna, Hanna

A Rákóczi címer szimbolikája

20210319 r cimerA szerencsi Rákóczi-várban több címer is megtalálható, ezúttal a sast ábrázoló Rákóczi címert és annak szimbolikáját szeretnénk bemutatni Önöknek.
1597. május 27-én I. Rudolf király kibővítette Rákóczi Zsigmond címerét. Az oklevél áttekintette Rákóczi Zsigmond addigi katonai pályafutását, érdemei felsorolása mellett a hármas sziklával és a római szent birodalom sasával bővített Rákóczi címer leírását is tartalmazta. A vágott pajzsban az alsó vörös mezőben hármas sziklabércen nyugvó, hat küllős, törött ezüstkerék, felső arany mezőben jobbjában görbe kardot tartó, jobbra néző stilizált sas állt.
A törött kerék a büntetőhatalom szimbóluma volt, a középkori kivégzőeszközre utalt. A kerék emellett a sors forgandóságát, törékenységét is hivatott volt megjeleníteni.
A szikla az adományos szilárd erényeinek és hűségének kifejezője volt. Utalt arra, hogy nehéz megközelíteni, azonban dacol az emberi gyarlósággal és a sors forgandóságával – amire a kerék is utal.
A sas a lelki nagyság, a haza, a király iránti szeretet, vitézsége szimbóluma volt, emellett a sas a madarak királya. A sas fejére helyezett korona minden érdemek dicsőítését szolgálja.
A címerben a vörös szín a véráldozatra, a bátorságra utalt, arra, hogy az adományos a haláltól sem riad vissza. A vörös szín Mars isten, a hadisten színe volt, a katonaság, harcok színe, ezért általában a férfiak viselték.
A kard szintén a bátorság, férfiasság, vitézség szimbóluma a címerben.
A Rákóczi Zsigmond által kapott címer több változáson ment keresztül. Az osztatlan címerpajzs színe például vörös lett, de II. Rákóczi Ferenc fejedelmi címerének hasonló szívpajzsa kék színű volt.

Image

Médiapartnereink

Image

Tegyen virtuális túrát településünkön!

Image